wtorek, 9 czerwca 2020

Skrzydlaci Siewcy lasu - Sójki




 🐦🐦🐦🐦🐦🐦🐦🐦🐦🐦🐦




Gatunek średniego ptaka z rodziny krukowatych. Najbarwniejszy spośród ptaków krukowatych Europy. Dobrze rozpoznawalny nawet z daleka po niecodziennym połączeniu ciemnej i jasno czerwono brązowej barwy z niebiesko-czarnym prążkowanym skrzydełkiem. Samce i samice ubarwione są jednakowo, mają też podobną wielkość. Większość upierzenia jest brązowa o pastelowym, różowym odcieniu. Kuper i dolne pokrywy ogona są białe. Czoło również białe, z czarnym kreskowaniem. Boki głowy czerwonobrązowe. Ma brązowe tęczówki.
Jesienią stare ptaki gubią pióra.
Dziób ma mocny, stalowoszary albo czarny, nogi jasnobrązowe.




Długość ciała sójki waha się od 32 do 25 cm, a rozpiętość skrzydeł od 52 do 58 cm. Waży ok 170 g.
Sójka jest znana z tego, że w lasach alarmuje głośnym skrzekiem. Jest bardzo hałaśliwa, reaguje zaniepokojeniem na każdy ruch. Potrafi naśladować głosy, z którymi zetknęła się wcześniej, innych ptaków, a nawet ssaków. Mówi się, że sójki to "strażnicy lasu", bo pełnią funkcje sygnalizacyjne dla innych osobników i ostrzegają przed niebezpieczeństwem.

Obszar występowania

Zamieszkuje niemal całą Eurazję i północno-zachodnią Afrykę. W Europie areał na północy kończy się w okolicach koła podbiegunowego.

W Polsce rozpowszechniony w całym kraju. W górach spotykana do wysokości 1400 m n.p.m. W kraju najczęściej widywana w grądach i borach z domieszką drzew liściastych, a najrzadziej w górskich lasach regla górnego i rozległych monokulturowych borach. Szczególnie dużo pojawia się ich na Wybrzeżu, choć dolatują też do innych regionów kraju.
Informacje na temat ochrony

Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz