piątek, 22 maja 2020

Jak rośliny oszczędzają wodę?





Jak rośliny oszczędzają wodę?

Wiesz już, że woda to najcenniejsza substancja na Ziemi, bez której żadne stworzenie nie może się obyć. Sposoby jej pobierania i zatrzymywania są bardzo różne. Najciekawsze wykształciły rośliny i zwierzęta terenów pustynnych, które nie tylko potrafią radzić sobie z niedoborem wody, ale i gromadzić jej cenne krople.




Rośliny, zwane sukulentami, do których należą kaktus i aloes, wykształciły bardzo grube mięsiste łodygi i liście. To właśnie w nich gromadzą zapasy wody. Rośliny te są także bardzo płytko ukorzenione, to znaczy, że ich korzenie rozrastają się tuż pod powierzchnią gleby. Dzięki temu sukulenty mogą szybko pobrać wodę deszczową, która wsiąka w glebę.



W naszych lasach nietrudno spotkać rośliny, które doskonale zbierają i zatrzymują wodę – to mchy. Porastają one gęsto las, tworząc ogromne zielone poduchy. Podczas opadów nasiąkają niczym gąbka, dzięki czemu gleba pozostaje wilgotna.



Rośliny rosnące w górach na skalistym podłożu, w które nie wsiąka dużo wody, także mają sposoby na zatrzymywanie życiodajnego płynu. Na przykład sasanka zwyczajna pokryta jest cała drobniutkimi włoskami. Nie dość, że chronią ją one przed zimnem, to dodatkowo odbijają promienie słoneczne. W ten sposób roślina ogranicza parowanie wody.



CIEKAWOSTKA:

Wrzos zwyczajny jest pospolitą rośliną naszych lasów. Jego liście przypominają cieniutkie igiełki. Wszystkie pokryte są grubą warstwą specjalnej woskowej substancji. Tworzy ona nieprzemakalną warstwę ochronną liści, dzięki czemu wrzos nie traci wody.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz