środa, 6 maja 2020

Wiosna to czas zakładania ptasich gniazd



Wiosna to czas zakładania ptasich gniazd



Do budowy gniazd ptaki wykorzystują: trawę, gałązki, liście
 (w tym igły), mech, porosty, bawełnę, pajęczynę, kokony, sierść, pióra, nici, papier lub inne znalezione ludzkie odpady. Gniazda zakładają ptaki, które zimowały w Polsce oraz te, które powróciły na wiosnę.


Skowronek buduje gniazdo bezpośrednio na ziemi, pośród niezbyt gęstej lub niskiej roślinności zielnej (np. w jarym zbożu), w płytkim dołku wyściełanym źdźbłami traw, niewielką ilością końskiego włosia i cienkich korzonków. Gniazdo jest dobrze ukryte.





Wilga buduje gniazdo kilka metrów nad ziemią (wysoko) w rozwidleniu bocznej, cienkiej gałęzi z dala od pnia. W kształcie głębokiej, stabilnej czarki, umiejętnie uwite z suchych źdźbeł traw i pasem łyka. Brzegi są mocno przymocowane do gałązek w ich rozwidleniu.





Jaskółka ma gniazdo zbudowane z gliny i grudek błota sklejonego śliną, usztywnione źdźbłami traw i słomą, która może czasem zwisać z gniazda. To ćwiartka kuli otwarta od góry (pozwala to na odróżnienie od gniazda oknówki) z głębokim wnętrzem.



Kosy budują gniazda przeważnie na drzewach lub krzewach, ale także na ziemi.



Czy wiecie, że sikorka mogłaby założyć gniazdo w dziupli ? Sikorki  zamieszkują w budkach lęgowych, opuszczonych gniazdach oraz innych miejscach – wywietrznikach, żywopłotach, nawet w pozostawionym czajniku lub skrzynce na listy.



Zajrzyjmy co dzieje się w środku budki sikorki 





Wróble także często korzystają z gniazd innych ptaków.





Nie wszystkie ptaki budują gniazda. Na przykład kukułka podrzuca swoje jajka innym mniejszym ptakom.










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz