środa, 27 maja 2020

Jak zwierzęta oszczędzają wodę?



Jak zwierzęta oszczędzają wodę?



Zwierzęta nie marnują wody. Instynkt podpowiada im, jak bardzo jest ona potrzebna i cenna. Nauczyły się przystosowywać i tak zachowywać, by móc wykorzystać każdą porcję wody, a nawet gromadzić ją na okres suszy. Każdy gatunek ma swój własny, sprawdzony sposób.





Australijski koala, niezwykle powolny torbacz, potocznie nazywany misiem, w ogóle nie pobiera wody w postaci płynu. W suchym klimacie kontynentu, na którym żyje dostęp do wody pitnej jest bardzo utrudniony. „Misiowi” koala wystarcza woda znajdująca się w liściach eukaliptusa – rośliny, którą się żywi.





Ślimak winniczek, największy przedstawiciel ślimaków lądowych w naszym kraju, nie potrafi robić wodnych zapasów na czas suszy. Mięczak ten ma jednak inny sposób na przetrwanie trudnego okresu braku wody. Chowa się w swojej muszli i zasklepia jej otwór wieczkiem. W takiej kryjówce może poczekać na deszcz.



Pewien chrząszcz, żyjący na gorącej pustyni Namib, jest mistrzem w oszczędzaniu wody! Potrafi zbierać osadzającą się na jego pancerzyku parę wodną. Skroplona para już w postaci drogocennego płynu, spływa wprost do otworu gębowego chrząszcza.





CIEKAWOSTKA:

Zwierzęta pustynne potrafią przetrwać nawet kilka dni bez picia. Wielbłądy np. aż 20 dni, bo w garbach mają zapasy tłuszczu, który przetwarzają w energię i wodę. Za to kiedy dotrą do wodopoju, potrafią wypić pół wanny wody w kilkanaście minut. Gdy robi się bardzo gorąco, przestają się pocić, by zatrzymać w organizmie jak najwięcej wody.





Miłego dnia :):)








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz